A fenntartható fejlődés fogalma, céljai, mérése, mutatói

Mit jelent a fenntartható fejlődés fogalma?

A fenntartható fejlődés fogalma divatos kifejezés manapság, ám valódi jelentésével és a mögöttes tettek értékével, fontosságával még csak ismerkedünk. Maga a kifejezés egy olyan életmódot, létformát jelent civilizációnk számára, melyben emberi szükségleteinket anélkül vagyunk képesek előállítani, hogy a következő generáció életét, szükségleteit, életminőségét rontanánk, károsítanánk, csökkentenénk.

Tehát elsőként fontos lenne a jelenlegi szintet megtartani, ám ez már nem elég a fent említett célhoz! Fokozatosan javítva helyre kellene állítanunk, sőt a végső cél az, hogy jobbá, élhetőbbé tegyük a bolygón az életet, és ezt adjuk át utódainknak.

Angol neve sustainable development, a fenntartható fejlődést pedig értelmezhetjük egyfajta fejlődési folyamatként, melynek fő mozgatórugója jelenlegi szemléletünk drasztikus átalakítása.

A fenntartható fejlődés fogalma

Hogyan jött létre a fenntartható fejlődés fogalma?

Maga a fogalom az 1980-as évek elején alakult ki, amikor 1981-ben Lester R. Brown publikálta a “Building a Sustainable Society” című művét. Ebben főként azt vetette fel, hogy a szociális és környezeti problémák nem választhatók el a gazdasági fejlődéstől. Ezeket a jelenségeket ugyanis csak együttesen, komplexen lehet vizsgálni.

Később a fogalom az 1987-es ENSZ által kiadott Brundtland-jelentésben is szerepel, ahol már fejlődési folyamatként és szervezési elvként határozták meg a jelentését.

A fenntartható fejlődéssel szembeni elvárások, jellemzői

Egy fenntarthatónak nevezett rendszerben a természetes élőhelyek és élőlények sértetlenül, háborítatlanul létezhetnek a maguk sajátos működése szerint. A hozzá idomuló társadalmi lét nem használja el a környezetét, viszont mindezt úgy éri el, hogy közben a gazdasági fejlődését is megtarthassa, továbbá a társadalmi egyenlőség és az igazság iránti szükséglete is maradéktalanul teljesülhessen.

Fontos szempont, hogy mindez csak környezetbarát megoldások által valósulhat meg.

A fenntartható fejlődés fogalma a gyenge és erős fenntarthatóság megközelítéséből

Gyenge fenntarthatóság

Három területre bontható a fenntartható fejlődés az úgynevezett “gyenge fenntarthatóság” szempontjából:

  • a környezet védelme
  • gazdasági szempontok
  • társadalmi szempontok

E megközelítés szerint a környezetvédelem, a gazdaság és a társadalom egymástól nem elválasztható halmazok. A gazdaság ugyanis a társadalom alrendszerének tekinthető, míg a társadalom a környezet (ökosztisztéma) alrendszerének. Az ökoszisztéma az, amelyik a legerősebben meghatározza a másik két fogalmat. Itt az a cél, hogy a gazdasági növekedés ne eredményezze a környezet túlhasználtságát és a káros jelenségek túltermelését.

Erős fenntarthatóság

Az erős fenntarthatóság koncepciója már 4 területet határoz meg:

  • pénz
  • gazdaság
  • társadalom
  • ökoszisztéma

Ez a megközelítés már nem a növekedést helyezi előtérbe, hanem a körkörös folyamatokat. A természeti erőforrások ugyanis végesek, ezért a növekedés egy ponton túl már nem megvalósítható. Ha azonban zárt körfolyamatokat tudunk kialakítani, létrejöhet az újrahasznosítás, vagyis amikor az erőforrás más formában felhasználva visszakerül a körforgásba és az ökoszisztémába.

SDG (Sustainable Development Goals), vagyis a fenntartható élet céljai

Egy teljesen kidolgozott, részletes és átfogó menetrend áll már rendelkezésünkre egy komplex fenntartható rendszer kialakítására. Az ENSZ által közzétett és 2030-ig végrehajtandó tervezet 17 fenntartható fejlődési célt fogalmaz meg és további 169 célkitűzést, melyek globálisan hivatottak az egyenlőtlenség és a szegénység minden formájának megszüntetésére, az éghajlatváltozások normalizálására.

Ez a 17 fenntartható fejlődési cél az alábbi témakörökben fogalmazódott meg:

  1. A szegénység felszámolása.
  2. Az éhezés megszüntetése.
  3. Jó egészség.
  4. Minőségi oktatás.
  5. Nemek közötti egyenlőség.
  6. Tiszta víz és köztisztaság.
  7. Újrahasznosítható és megfizethető energia.
  8. Jó munkalehetőségek és gazdaságok.
  9. Innováció és jó infrastruktúra.
  10. Egyenlőtlenségek csökkentése.
  11. Fenntartható városok és közösségek.
  12. A források felelősségteljes használata.
  13. Fellépni az éghajlatváltozás ellen.
  14. Fenntartható óceánok.
  15. Fenntartható földhasználat.
  16. Béke és igazság.
  17. Partnerség a fenntartható fejlődésért.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete már 2015-ben elfogadta ezt a menetrendet (AGENDA 2030), mely új és hatalmas lendülettel támogatta meg az eddigi erőfeszítéseket egy élhetőbb, környezettel harmonizálóbb jövő irányába. Hét nagy témakörre tagolták a tervezetet, melyek a következők: társadalom, népesség, általános gazdasági mutatók, népmozgalom, területi adatok, gazdasági ágazatok, nemzeti adatok.

Ezzel a menetrenddel az ENSZ gazdasági helyzettől függetlenül minden országot cselekvésre buzdít. A szegényebb, a közepes jövedelemmel rendelkező és a gazdagabb országok is fontos lépéseket tehetnek saját területükön belül a fenntarthatóbb jövőért. Ezt az ENSZ igyekszik támogatásokkal segíteni a szegényebb helyzetben lévő országok esetén, és senkit nem hagynak magukra ebben a küzdelemben.

A fenntarthatóság mérése és mutatói

Nagyon fontos folyamatosan követni a fenntarthatóság tudatos kezelésének eredményeit, buktatóit. Ennek mérésére különböző mutatókat használnak a téma szakértői, úgymint: társadalmi, környezeti és gazdasági területek és e három kombinációi.

Ezeket a mutatók folyamatosan fejlődnek: ellenőrzések, számvitelt, értékeléseket, felméréseket, referenciaértékeket, további jelentési rendszereket beleértve. Ezek az összetett mérések, mutatók és értékek nagyon széles skálán kerülnek felhasználásra mind időben, mint pedig térben.

Talán a leginkább alkalmazott fenntarthatósági intézkedések a vállalatok működéseiben történnek, továbbá a környezeti fenntarthatóság területein.

A fenntartható fejlődés fogalma az ENSZ szerint

Fenntarthatósági mutatók

Néhány alkalmazott fenntarthatósági mutató:

  • ESG (Environment, social and governance) vállalati mutató, mely alapján egy cég 7 kategóriában kaphat minősítést.
  • SDG: fenntartható fejlődési célok
  • EPI: környezeti teljesítményindex
  • CCPI: Éghajlatvédelmi teljesítménymutató
  • EFP: ökológiai lábnyom mutatója
  • HPI: boldog bolygó index

Ezek az indexek mind azt hivatottak felmérni, hogyan teljesítenek az egyes országok a klímavédelem és fenntarthatóság területén.

Melyek a fenntarthatóság mutatóival kapcsolatos célkitűzések?

Természetesen egy ilyen fontos feladatnak igen határozott célokkal is kell rendelkeznie. A fenntarthatóság legfőbb feladatai, célkitűzései közé tartozik a politikai közélet folyamatos és hiteles tájékoztatása, hogy döntéseiket megfelelő időben, illetve minden szükséges információ birtokában hozhassák meg. A fenntartható kormányzás csak így valósulhat meg.

A fenntarthatósággal kapcsolatos mutatók további árnyaltabb képet, illetve adatokat adhatnak a gazdasági, környezettel kapcsolatos és a társadalmi folyamatokról. Stratégiai mutatók tekintetében a következő kérdésköröket járják körül:

  • Jóléti mutatók (javulási tendenciák mérése)
  • Teljesítménymutatók (célok jelentősége és elérése)
  • Leíró mutatók (konkrét történések)
  • Hatékonysági mutatók (javulások eredményei)
  • Politikai hatékonysági mutatók (intézkedések hatékonysága)

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (European Environment Agency=EEA) keretrendszere öt részre szortírozza a környezeti hatásokat: fogyasztás-termelés, környezeti hatások, környezeti kényszerek, társadalmi támogatások, környezet jellegének megváltozása.

Miért hasznos mérni a fenntarthatóságot?

Jelen világunkban mérőszámok tanulmányozásával és az ezekből való következtetések levonásával igyekszünk követni a fejlődés mértékét és mikéntjeit. Látható, hogy a mérések több oldalról és többféle koncepcióval valósulhatnak meg, és az értelmezési lehetőségeik is széles skálán mozognak.

Országonként időszakosan áttanulmányozzák és ha szükséges, újragondolják a fejlődés irányát, sebességét, területeit. A GDP bármilyen jó eredményeket is jelez számunkra, nem tartalmazza a gazdasági termelés fenntarthatóságát. Más jellegű indexekkel viszont mindez biztonságosan nyomon követhető.

1987-ben jelent meg a Brundtland-bizottság Közös jövőnk című jelentése, (Brundtland –jelentés)mely a fenntartható fejlődést egy olyan céltudatos folyamatnak látja, ahol a jelen szükségletei nem veszélyeztetik a jövő generáció jóléti állapotát.

Ez a fajta fejlődés messze túlmutat a pusztán gazdasági növekedésen. Egészen pontosan a növekedés összetételét, lehetőségeit szükséges módosítanunk egy fenntarthatóbb jövő számára.

A fenntarthatóság és a begreen

A begreen cékitűzései között is kiemelt szerepet játszanak a fenntartható fejlődés irányelvei. Vásárlóinkat és partnereinket is igyekszünk a környezettudatos választások felé terelni, ezért fogyasztási cikkeink között nagy mennyiségben találhatók környezetbarát termékek, hogy minden területre kínálhassunk alternatívát.

A begreen az alábbi fenntarhatósági célokat (SDG) támogatják szervezeti szinten:

  • tisztességes munka és gazdasági növekedés
  • nemek közötti egyenlőség
  • éghajlatváltozás elleni fellépés
  • felelős fogyasztás és termelés

4 ESG vállalati mutatóra épülnek törekvéseink:

  • a felelős termelést audittal és az emberi jogok tiszteletben tartásával támogatjuk, melyeket szállítóinknál rendszeresen ellenőrzünk
  • munkavállalóinkba befektetünk, támogatjuk és fejlesztjük a tehetségeket, munkavállalóink sokszínűségét, és a férfi-női egyensúlyt (és egyenlőséget)
  • csökkentjük a szállítások karbonlábnyomát, és közvetlenül is fellépünk az éghajlatváltozással szemben
  • alternatív termékekkel és szolgáltatásokkal segítjük a fenntarthatóságot