begreen tudástár – Ásványvíz, TOC, talajszennyezés, felületi forrás, melléktermék, öntisztulás – Fogalmak és jelentésük

Melléktermék:

Mellékterméknek azt az az anyagot nevezzük, ami a fő termék gyártása során azon felül keletkezik, továbbá ebben a létrejött formájában további felhasználásra kerülhet.

TOC:

A TOC angol mozaikszó a Total Organic Carbon kifejezés rövidítése, magyar jelentése: összes szerves szén. Minden vízben lévő szervesanyag széntartalmát jelöli.

Az összes szervesszén-tartalom vizsgálatának és ismeretének egyre fokozódó minőségi szerepe van a környezetvédelem, a vízkezelés, az agrárgazdaság, az ivóvíz előállítás, a felszíni és ipari vizek, a gyógyszeripar, illetve a vizek oxigénháztartásának területein egyaránt. A TOC eredményét az összes szervetlen szén (IC) és szerves szén (TC) mérési eredményeinek különbségeként kapjuk meg.

Öntisztulás:

Öntisztulás többféle módon jöhet létre a természetben. A természetes vizekben a folyamat során a mikroorganizmusok biokémiai oxidációs folyamat során vízzé, CO2-vé, illetve ún. baktérium-masszává formálják át a természetes, biológiai lebomlásra alkalmas és képes szerves anyagokat.

De kizárólag azokat, melyek nem toxikus szennyezőanyagok. Ez a végbemenő folyamat az ásványosodás. A levegőben ugyanez a tevékenység diffúzió által, légköri ülepedéssel (nedves, illetve száraz kihullás útján) és különböző kémiai átalakulásokkal történik.

Ásványvíz:

Ásványvíznek tekinthető a rétegvíz azon része, melyben az oldott sótartalom 1000 mg/liter-nél magasabb. Az ásványvíz a föld mélyebb területeiben található olyan ivóvíz, mely magas tisztaságának köszönhetően egyedi ízvilágú és gyógyító hatású.

Tisztaságát és különféle gyógyhatásait a magas oldott ásványianyag tartalma adja, illetve az, hogy 1-1 elem ionos formában nagyobb arányban található meg benne.

Kitermelését, minőségét folyamatosan ellenőrzik és szigorúan szabályozzák a teljes folyamatot.

A források és kutak tekintetében is hatósági engedély szükséges a biztonságos működéshez. A palackozott ásványvizek esetében a címkéken található ásványvíz összetétel nyújt segítséget: melyik ásványvíz mire jó, milyen anyagokat tartalmaz pontosan, stb.

Kizárólag a származási ország illetékes hatósága szerint igazolt ásványvizet lehet palackozni (mikrobiológiai tisztaság, kémiai összetétel és minőség alapján meghatározva).

Felületi források:

Az ún. diffúz (szétszórt, rendezetlen) forrásokat, vagy más nevén felületi forrásokat nevezzük így, melyeknél a környezetbe kerülő anyagok mértékére csak közvetett mérésekkel és számításokkal kaphatunk rálátást. Ilyenek pl.: a szabadban végzett munkálatok során keletkező anyagok, különböző gépek és tárgyak, fedetlen tárolók stb.

Talajszennyezés:

Talajszennyezésnek minősül minden olyan emberi tevékenység, melynek következtében a talajban minőségi romlás következi be.

A környezetszennyezésnek ezt a típusát az emberi tényezőn túl okozhatja közvetetten a vízszennyezés is, illetve szintén emberi behatás miatt lehet oka a hulladéklerakók nem megfelelően végzett tevékenységéből adódóan, és/vagy a hulladék nem megfelelő területen történő tárolása esetén.