Újrahasznosítható anyagok a fenntartható hétköznapokért

Csak az Európai Unióban évente 3 milliárd tonna hulladék keletkezik, mely nagy mértékben károsítja a környezetünket. Ráadásul a háztartási hulladék mennyisége folyamatosan növekszik, és kevesebb, mint a felét hasznosítjuk újra. Miért lenne fontos a hulladékkezelésben is a tudatosság? Milyen újrahasznosítható anyagokat és milyen módszereket használhatunk életünk fenntarthatóbbá tételének érdekében? Az alábbi bejegyzésből kiderül!

Újrahasznosítható anyagok

Mit jelent az újrahasznosítás?

Az újrahasznosítás (angolul recycling) egy olyan ipari tevékenységet, cselekvést jelöl, amely során a tartós anyagokat újrafelhasználhatóvá teszik. Ezek az újrahasznosítható anyagok hulladékként végezték volna, azonban ezzel az eljárással újra a körforgás részeivé válnak, így nem terhelik meg a környezetet.

Az újrahasznosítással rengeteg energiát lehet megspórolni, mert nem szükséges hozzá a meglévő energiaforrásokat elhasználni, emellett csökkenthető vele a károsanyag-kibocsátás mértéke. Az újrafelasználással jelentősen megnövelhetjük egy termék életciklusát azáltal, hogy más funkciót adunk neki, vagy nyersanyaggá válik. Például a kinőtt ruhákat odaajándékozhatjuk másoknak, a befőttesüvegek befőzésre, élelmiszer-alapanyagok tárolására kiváló, de akár még a cipősdobozokból is tudunk kreatív eszközökkel díszdobozt vagy tárolót készíteni. Vagy például az italokhoz használt műanyag palackok újrahasznosításával csökkenthetjük a műanyag hulladék mennyiségét. Ezekből újrahasznosított műanyag palackok vagy más műanyag termékek készülhetnek. Továbbá az élelmiszertermékek csomagolására használt papír- vagy kartonanyagokból újrahasznosított papír vagy karton készülhet, amelyet új csomagolások gyártására használhatnak.

Recycling

Milyen újrahasznosítható anyagokat ismerünk?

Négy fő újrahasznosítható anyagot különböztethetünk meg: papír, fém, üveg és műanyag. Ezek újrahasznosításának módszerei azonban eltérnek egymástól. Fontos megemlíteni, hogy bármilyen anyagot is szeretnénk újra felhasználni, azt csak megtisztított formában tehetjük meg – és ugyanígy kerülhetnek a szelektív hulladékgyűjtőkbe is.

Papír

A papír egy nagyon sokrétűen felhasználható anyag, melyet újrahasznosítható üzemekben dolgoznak fel. Kézi vagy gép megoldással eltávolítják róla a ragasztót, fóliát, egyéb, oda nem illő anyagokat, majd a papírgyárakban ledarálják, és a rostokból új papírt állítanak elő. Szerencsére egyre több vállalat fordul az újrahasznosított anyagok felé, például a begreen termékek is (papírtasak, papírdoboz) újrahasznosított anyagból készülnek, melyek tökéletes megoldást jelentenek mind a hétköznapokban, mind pedig rendezvényeken.

 

Fém

A fém egy nagyon szerencsés anyag, ugyanis bármeddig újrahasználható károsodás nélkül. A legjellemzőbb újrahasznosítható fémből készült termék a konzervdoboz, melyet tiszta és összenyomott állapotban kell a szelektív gyűjtőbe dobni. A feldolgozó üzemben először szétválogatják a fémhulladékot újrafelhasználhatóság szerint, majd összepréselik, végül aprítják őket. Az aprított anyagot ezután kemencében megolvasztják, megtisztítják, és kihűlésük (megszilárdulásuk) után újra felhasználják őket.

Üveg

Az üveg újrahasznosítása végtelen mennyiségben folytatható anélkül, hogy sérülne az anyag. Az üveghulladékot, ha nem használjuk fel, a matricák és kupak eltávolítása után, megtisztítva tehetjük a szelektív kukába. Az üveget azonban nagyon sokféle formában lehet a háztartásban is felhasználni, így mindenképp érdemes átgondolni a lehetőségeinket mielőtt megválunk tőle. Az üveget szintén aprítás után használják fel újra, ugyanis beolvasztással bármilyen formába újraönthető.

Műanyag

A műanyag nem lebomló anyag, így különösen fontos, hogy újra tudjuk hasznosítani. A műanyag termékek egy része könnyen tisztítható, így akár többszöri használatra is alkalmas. A begreen kínálatában például többször használatos műanyag gulyástál is található, melyet különböző eseményeken is környezetbarát módon lehetséges használni. A műanyag hulladékot a feldolgozó üzemekben magas nyomással megtisztítják, felaprítják, majd új terméket állítanak elő belőle. Számos cég használ már újrahasznosított műanyagot termékeiben.

Egyéb

A felsoroltakon kívül természetesen egyéb anyagokat is újra tudunk használni, mint például a növényi hulladékot, kávézaccot és még az elektronikai hulladékot is. Az újrahasznosítás egy olyan környezetbarát lépés, mely otthonunkban és irodánkban is megoldható, például a szelektív hulladékgyűjtők használatával. Tegyünk a környezetünkért, és válasszunk újrahasznosított anyagokból készült termékeket!